You need to upgrade your Flash Player
Mandag – torsdag    kl. 6 – 22
 
Fredag    kl. 6 – 20
 
Weekend    kl. 8 – 18

Åbent alle helligdage. Se opslag i OBBC eller klik her

SUUNTO i Bodybike-salen

Skrevet af: Charlotte Nymann D:09-07-2009
Fra 1. oktober 2009 tilbyder OBBC det træningsoptimerende software system SUUNTO Fitness Solution i Bodybike-salen. Ved at bære et specielt (SUUNTO) pulsbælte, er det muligt at se sin træningsintensitet på en skærm bagved instruktøren.

Instruktøren vil fortsat undervise ud fra den Intensitetsskalaen men vil i højere grad henvise til en pulszone fremfor et tal / en fornemmelse i kroppen. Som deltager bliver det ved hjælp af pulsbæltet muligt at følge sin egen træningsintensitet (antal pulsslag pr minut og procent af maxpuls) på skærmen i salen og dermed muligt at se, om man følger de fra instruktørens side anbefalede pulszoner. Efter dagens træning bliver det muligt at få tilsendt en e-mail med dagens træningsintensitet, gode råd til morgendagens træning mm.

SUUNTO Pulsbælterne kan købes eller lejes i OBBC (i oktober vil man kunne låne et bælte gratis i bodybike-salen). Læs mere under Træning

Det vil fortsat være muligt at køre spinning i OBBC uden at benytte SUUNTO ved blot at køre efter Intensitetsskalaen som hidtil.

SUUNTO er en oplagt mulighed for at optimere sin træning.

Vi glæder os meget til at præsentere SUUNTO til både nuværende og nye medlemmer.